Ludi Savariensis ….. Savaria Karnevál
2000 -ben indult újra a Szombathely városában anno megrendezett, de különböző okok miatt megszüntetett karnevál. Épp ezért a 2000-es év fordulópont volt az egyesület életében. A Savaria karnevál lázában telt az év.
Már 1999-ben elkezdték a szervezést, és akkor mint hagyományőrző íjász egyesületet a szervezők felkeresték a Magort és felkérték a részvételre, valamint a támogatásra és mint bejegyzett egyesületet a rendezés és szervezés segítésében is.
............ A Magor hagyományőrző íjász egyesület a kezdetektől szerves része a Savaria Karneválnak ..........
Az első karneválom még a Magor "legénysége" személyesítette meg Baján kagán népét az avarokat, valamint a honfoglaló magyarságot.
A Ferences - kertben 2400 férőhelyes lelátót építettek, amely félkörben fogta körül a porondot. ahol három napon keresztül zajlottak a "küzdelmek".
A Ferences - kert másik felében volt kialakítva az avar és a honfoglaló magyar tábor.
Az egyesület egyik részének akik a magyar tábort "lakták" könnyű dolga volt. Hisz "csak" egy jurtát kellett felállíttani, szalmabálákkal körberakni, lovakkal a háttérben, és máris kész volt a honfoglaló magyar tábor.
Nem így az egyesület másik felének, akik az avar tábor lakóit személyesítették meg. A karnevál kezdése előtt hetekkel lázas munkába merültek, hisz meg kellett építeni egy avar falut, két földkunyhóval és az azt körülvevő sövénykerítéssel.
Mindenki lelkesen és tevékenyen vett részt a feladatokban, hozták otthonról az építkezéshez szükséges anyagokat , ástak és fonták a sövény kerítést.
Jó, jó egy kicsit túlzok hogy mindenki, de a többség igen.....
Ló és szarvasmarha koponyát kerítettek a tagok (a Hadak Ura tudja honnan) sámánfát állítottak.
A karnevál kezdetére "belakták" az avar falut.
Az első karnevál (bátran merem mondani) az egész várost megmozgatta, sőt, a környező települések és városok is is a karneváli lázban égtek. Nem csak a közeli Körmend város színjátszó köre szerepelt lelkesen a játékokban, hanem az egyesület is új barátokra
(hasonszőrű) íjászokra tett szert.
Az első évben ismerkedtek meg az egyesülettel a nardai lovasíjászok (Tompa Ferenc és családja)
Az akkor becsatlakozó emberek mára (2010 -es év) az egyesület oszlopos megbízható tagja lettek.
A Ferences - kertben esténként a történelmi színdarab ment, délutánonként pedig folyamatosan a harci játékoknak adott otthont.
Római legionáriusok csaptak össze kelta harcosokkal, gladiátorok küzdöttek, és természetesen a honfoglaló magyarok nyilai is süvítettek.
Az egyesület akkori elnöke Skrapics Ambrus öltötte magára a sámán "szerkót" és végezte nagy beleéléssel a szertartásokat a harcosok bemutatója előtt., a magyarázó narrátor szöveget pedig az új íjásztárs Tompa Ferenc szolgáltatta.
Hősi idők voltak, de a kezdeti botladozásokat a hálás közönség szűnni nem akaró vastapsa honorálta.
,,
Az első bemutató a Savaria Karneválon 2000 - ben.......
,,
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése